Wyspa Wolin – gdzie wypoczywać

Międzywodzie to niewielka nadmorska miejscowość o charakterze letniskowym. Jej nazwa doskonale odzwierciedla przepiękne położenie. Międzywodzie zlokalizowane jest bowiem pomiędzy wodami Bałtyku a Zalewu Kamieńskiego. Dlatego też Międzywodzie na miejsce noclegu (rezerwacje tutaj) jest bardzo chętnie wybierane przez osoby, chcące na urlopie uprawiać sporty wodne, wędkarstwo lub zażywać kąpieli morskich. Dodatkową atrakcją jest fakt, że Międzywodzie zlokalizowane jest na wyspie Wolin.

Wyspa Wolin jest to największa polska wyspa – jej powierzchnia to 265 km kw. Od południa otacza ją Zalew Szczeciński, od północy Bałtyk, a dokładniej Zatoka Pomorska, od wschodu rzeka Dziwna, a od zachodu Cieśnina Świny. Na wyspie tej znajdziemy najwyższe w kraju wybrzeże klifowe – mające wysokość 80 m. Klif cały czas podlega niszczycielskiemu działaniu morza, a także wiatrom i i opadom deszczu, przez co następuje jego obsuwanie, w którego wyniku brzeg klifu cofa się rocznie ok. 0,8 metra. Na wyspie znajdują się także miejsca, gdzie morskie fale nanoszą materiał skalny – mówimy o powstaniu delty wstecznej. Ponieważ swój aktualny wygląd wyspa zawdzięcza cofającemu się lądolodowi skandynawskiemu, na jej powierzchni znajdziemy głazy narzutowe, z czego największy nazywany Głazem Mieszka I znajduje się ok. 15 km od Międzywodzia, w Warnowie.

Na wyspie zlokalizowany jest Woliński Park Narodowy (informacje tutaj), co w znacznym stopniu podnosi jej atrakcyjność dla turystów. Odległość Międzywodzia do parku, wynosi ok. 27 km. Wyspa Wolin znana jest też z dokonanych na jej terenie odkryć archeologicznych, które świadczą, o tym, że już w epoce kamienia (od 4200 do 1700 r. p.n.e.) na wyspie były zakładane osady ludzkie. Na wyspie od IX wieku żyło zachodniosłowiańskie plemię Wolinian i to ich upamiętnia corocznie odbywający się tu Festiwal Słowian i Wikingów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>