Na bieszczadzkich szlakach do Cisnej

Nie ma chyba nikogo w Polsce kto nie słyszał o bieszczadzkich połoninach. Caryńska i Wetlińska to nazwy bliskie każdemu miłośnikowi szlaków. Świetnym punktem wypadowym na te wędrówki jest Cisna. Jest to wieś położona w województwie podkarpackim nad urokliwą rzeką Solinką. Założona została w 1552 roku. W dawnych czasach przez wioskę przebiegał szlak handlowy wiodący na druga stronę Karpat. W 1974 Cisna zyskała miano uzdrowiska. Znajduje się w niej ponad 30 zarejestrowanych ośrodków wypoczynkowych. Znana jest tez dzięki bieszczadzkiej kolejce wąskotorowej kursującej na trasie Majdan – Przysłup. Miejscowość ta w sezonie letnim jest licznie oblegana przez turystów lubiących wycieczki po górach. Całe mnóstwo miejsc noclegowych [www.meteor-turystyka.pl/noclegi,cisna,0.html] o różnych standardach zadowala każdego. Stylowe knajpki i restauracyjki oferują smaczne posiłki na każdą kieszeń. Jest to miejsce idealne dla tych, którzy na co dzień żyjąc w zagonionym świecie, szukają miejsca do odpoczynku, w którym panuje cisza, spokój i harmonia. Niestety coraz mniej jest takich miejsc, większość z nich została przekształcona przez człowieka.

Bieszczady są takim ostatnim regionem w Polsce, wyjątkowym, przyciągającym niezaprzeczalnym spokojem i urokiem. Osoby, które przyjeżdżają tu po raz pierwszy zgodnie mówią, że ma się wrażenie jakby dawno temu czas się tutaj zatrzymał. Cisna jest częścią Bieszczadzkiego Parku Narodowego, obszaru chronionego przed ingerencją człowieka. Można tutaj znaleźć prawdziwie bieszczadzki, niezmącony spokój i krystalicznie czyste powietrze. Mimo niewielkich rozmiarów ta wyjątkowa wieś przyciąga turystów z całego kraju a ostatnimi laty nawet gości zagranicznych. Każdy chce zdobyć szczyt Połoniny Wetlińskiej i zobaczyć rozsławioną Chatkę Puchatka – schronisko usytuowane na samym szczycie połoniny. Stamtąd podziwiać możemy panoramę Bieszczad, przy dobrej widoczności dostrzec można najważniejsze szczyty, także te po stronie słowackiej i ukraińskiej. Cisna to miejsce, w którym nie znajdziemy zabytków rodem z wielkich miast. Mimo to jednak liczba turystów przyjeżdżających tutaj i co ważne powracających co roku mówi sama za siebie. W Bieszczady ciągle chce się wracać, wystarczy przyjechać tylko raz a miłość do tego zakątka Polski zostaje w sercu na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>