Molo w Kołobrzegu

Kołobrzeg, to miasto położone w północnej części województwa zachodniopomorskiego, znane przede wszystkim jako miejscowość wypoczynkowa. Co roku na nocleg do Słonego Miasta na miejsce swojego letniego urlopu przybywa około 500 tysięcy osób i trzeba zaznaczyć, że liczba ta z roku na rok rośnie. Tę popularność Kołobrzeg zawdzięcza głównie swemu uzdrowiskowemu charakterowi, trzem letnim kąpieliskom, pięknej architekturze, ciekawej historii, a także dobrze rozwiniętej bazie noclegowo-gastronomicznej.

Miejscem, które z pewnością każdy, kto odwiedzi Kołobrzeg, musi zobaczyć, jest kołobrzeskie molo. Molo posiada konstrukcję żelbetową i mierzy 220 metrów, co czyni je najdłuższym tego typu molo w Polsce. Szerokość to 9 metrów, pomost spacerowy jest posadowiony około 4,5 metra nad lustrem wody.

Pierwsze kołobrzeskie molo zostało zbudowane w 1881 roku. Było to molo drewniane, o długości około 100 metrów i w kształcie litery T. Zlokalizowane było na wprost Pałacu Nadbrzeżnego, a na jego końcu mieściła się przystań dla niewielkich żaglowców. Niestety w wyniku działań wojennych, podczas II wojny światowej, molo zostało całkowicie zniszczone.

Obecne molo zostało oficjalnie oddane do użytku 19 czerwca 1971 roku. Na jego końcu, gdzie znajduje się dwupoziomowa głowica, zlokalizowana jest przystań dla statków wycieczkowych, na których można odbyć krótką morską wycieczkę. Kołobrzeskie molo w roku 2014 przeszło remont, w wyniku którego nie został zmieniony jego kształt, wykonano natomiast nowe deskowanie, balustrady oraz oświetlenie. Postawiono także nowe ławki. Koszt modernizacji wyniósł 15 milionów złotych, ale dzięki tej inwestycji molo nabrało nowoczesnego i eleganckiego wyglądu i z powodzeniem może służyć, jako wizytówka miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>