Jelenia Góra i jej historyczne zabytki

Jelenia Góra to miasto położone na terenie południowo-zachodniej Polski w województwie dolnośląskim. Zostało ono założone w dwunastym wieku. Świetna lokalizacja, wiele ciekawych zabytków oraz piękne krajobrazy sprawiają, że co roku przyjeżdżają tutaj tysiące turystów pragnących lepiej poznać i zwiedzić to miasto.

Funkcjonuje tu wiele ośrodków informacji turystycznej pomagające turystom wybrać miejsca, które powinni odwiedzić. Przyjezdni w punktach tych mogą zobaczyć również bazę noclegową Jeleniej Góry (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,jelenia-gora,0.html), która zrzesza oferty wszystkich funkcjonujących tutaj hoteli oraz pensjonatów. Jest to ogromne ułatwienie dla turystów, pozwalające na odnalezienie wymarzonego miejsca na odpoczynek. Jelenia Góra to miasto, w którym istnieje wiele zabytków wpisanych na listę rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest najstarsza istniejąca w tym mieście świątynia pochodzący z 1552 roku. Kościół pod wezwaniem świętego Erazma i Pankracego posiada bardzo wysoką wieżę, która mierzy około pięćdziesiąt jeden metrów wysokości. Bazylika zbudowana jest zgodnie z założeniami stylu gotyckiego, wewnątrz znajduje się wiele zabytkowych przedmiotów, które z kolei pochodzą z okresu baroku. Są to między innymi: ołtarze boczne, ambona, chrzcielnica oraz obrazy zdobiące mury kościoła. Innym miejscem, które jest bardzo często odwiedzane przez turystów jest Ratusz, który został wybudowany w tysiąc siedemset czterdziestym dziewiątym roku, natomiast w roku tysiąc dziewięćset dwudziestym czwartym został odnowiony i przebudowany. Budowle tą charakteryzuje styl barokowo – klasycystyczny. W tym momencie funkcjonuje tam siedziba władz samorządowych i administracyjnych miasta Jelenia Góra.

Ta dolnośląska aglomeracja może pochwalić się również obecnością zachowanych murów obronnych z basztami, które pochodzą z czternastego wieku. Według historycznych zapisków mury te były pierwszą budowlą postawioną na terenie dzisiejszego miasta. Sięgają około ośmiu metrów wysokości oraz mają ponad półtora metra grubości. W dniu dzisiejszym możemy oglądać jedynie fragmenty tego muru na przykładzie pozostałości Baszty Wojanowskiej, ponieważ w tysiąc osiemset sześćdziesiątym drugim roku zapadła ostateczna decyzja o rozbiórce grożących zawaleniem się murów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>