Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy

Nieduża miejscowość o nazwie Wetlina, położona u podnóża gór, przyciąga przede wszystkim miłośników wędrówek po bieszczadzkich połoninach. Jej popularność to nie przypadek, ponieważ ta wioska posiada znakomite połączenia z siecią szlaków turystycznych PTTK, a za sprawą rozbudowanego pakietu noclegowego: (meteor-turystyka.pl – noclegi Wetlina) podróżnicy mogą odpocząć po wyczerpującej wędrówce.

Niemniej jednak warto wiedzieć, że na zachód od osady leży kolejny obszar chronionej przyrody, Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy w Bieszczadach Zachodnich (wikipedia.pl – park krajobrazowy). Na terenie parku mieści się kilka niezwykłych rezerwatów. Florystyczny rezerwat Cisy na Górze Jawor leży na południowych zboczach Jawora, gdzie na powierzchni około 3 ha znajduje się naturalne stanowisko 262 egzemplarzy cennego drzewa – cisa pospolitego. Kolejną grupę cisów można ujrzeć w rezerwacie Woronikówka, gdzie odnaleziono 235 okazów tego drzewa, rosnących w mieszanym lesie bukowym, w którym gdzieniegdzie znajdują się także jodły. Prowadzi tu niedługa, dydaktyczna ścieżka, schodząca ze szczytu Woronikówki. Rezerwat Olszyna Łęgowa w Kalnicy chroni odcinek naturalnego górskiego lasu łęgowego z domieszką olszy czarnej. Występują tu dwa rzadkie, zagrożone gatunki roślin: tojad karpacki oraz europejski storczyk o nazwie kukułka plamista.

Ciekawostkę stanowi rezerwat Gołoborze, położony na wzgórzu przy brzegu Potoku Rabskiego, pomiędzy dwoma jego dopływami. Ochronie podlega tu grupa skał z piaskowca, która wygląda jak rumowisko. Specjaliści obserwują przebiegający tutaj proces kolonizacji gołego kamienia przez las, z uwzględnieniem sukcesji gatunków pionierskich. W okolicy biją także źródełka mineralne. Rezerwat Sine Wiry obejmuje fragment przełomu Wetlinki i Solinki przez masyw skalny, wraz z otaczającym go drzewostanem, w którym znajdują się grupy starodrzewu z buku i jodły. Z uwagi na zmienną wysokość zboczy, wilgotność i żyzność gleby, występuje tu szereg różnych ekosystemów, a co za tym idzie, przeróżne gatunki roślin, w tym buławniki i tojady, które występują na stosunkowo niewielkim obszarze.

Warto tu wykupić sobie na dłużej noclegi, Wetlina jest bowiem miejscowością położoną w szczególnie atrakcyjnym miejscu, pomiędzy Bieszczadzkim Parkiem Narodowym z mnóstwem szlaków turystycznych PTTK, a Ciśniańsko-Wetlińskim Parkiem Krajobrazowym w Bieszczadach Zachodnich, w którym znajdują się liczne stanowiska cennej roślinności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>