Borówkowa Góra – Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój podobnie, jak wiele innych miejscowości uzdrowiskowych, przyjmuje w swoje progi przede wszystkim kuracjuszy. Tym samym najszersza oferta jest skierowana właśnie do tego grona. Niemniej jednak z racji rosnącego zapotrzebowania na przyciąganie wczasowiczów z nowej fali polskiej turystyki, każda miejscowość w tym także Lądek-Zdrój pokazują inne oblicze swoich atrakcji, a noclegi (meteor-turystyka.pl/noclegi,ladek-zdroj,0.html) są przygotowywane na każdą ewentualność wedle standardów i cen.

Borówkowa Góra

Jeden z największych szczytów Gór Złotych, wznosi się na wysokości 900 m.n.p.m. Jest to także najwyższy punkt w gminie Lądek-Zdrój. Jest on położony we wsi Wrzosówka i stanowi punkt graniczny. Jest on ulokowany na północ od centrum miasta. Góra swoimi ramionami ogarnia od wschodu miejscowość Orłowiec, natomiast od strony zachodniej opiera się na Przełęczy Lądeckiej. Nazwa tego szczytu pochodzi od występujących tutaj czarnych jagód. Chcąc dostać się na szczyt można podążać szlakiem żółtym, który prowadzi wprost z Lądka-Zdroju do przełęczy Lądeckiej by dalej pójść jedną z tras spacerowych. Nawet nie będąc zaprawionym w bojach turystą górskim można dojść do celu w przeciągu maksymalnie 3 godzin.

Chcąc jednak oszczędzić sobie czasu oraz wysiłku możliwe jest skrócenie tej drogi do godziny. W tym celu należy udać się do miejscowości Lutynia Travna i stamtąd przejść około 3 kilometry, by dotrzeć na szczyt. Wejście na wierzchołek Góry Borówkowej nie jest celem samym w sobie. Na końcu trasy znajduje się bowiem blisko 25-metrowa wieża widokowa, która została zbudowana w roku 2006 przez Czechów. Warto tu jednak zaznaczyć, że już w latach 70 XX wieku znajdowała się tu pierwsza drewniana konstrukcja. Co więcej, kilka lat później swoje miejsce znalazła tu restauracja, która przyciągała lądeckich kuracjuszy. Tak wtedy, jak i dzisiaj Lądek Zdrój przyciągał do siebie swoją szeroką i bogatą ofertą bazy noclegowego oraz wyjątkowym klimatem. Niezmienne pozostaje także to, że widoki są na tyle zachwycające, że nie tylko rekompensują wysiłek wspinaczki ale także nie pozwalają o sobie zapomnieć. Można stąd bowiem dostrzec nie tylko panoramę samego Lądka-Zdroju, ale także Masyw Jesenika, dużą część Ziemi Kłodzkiej, Pogórze Sudeckie oraz jeziora Opolszczyzny znajdujące się w okolicach Nysy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>